Hakkımda


Dijital yolculuğum ilk okul birinci sınıfta ilk bilgisayarımın alınmasıyla başladı. Bunu çocuk yaşta defalarca deneyimlemiş biri olarak bugün Windows nasıl çökertilir sorunuza tam olarak yanıt veremiyorum.

İnternet serüvenimeyse forum sitelerinde başladım, sınırlı internet sınırsız hizmet sloganıyla 4 Gb Download kotamı en iyi şekilde kullanıp evdeki CD’lerimden internete sınırsız Upload yapmanın keyfini çıkardım. Forum sitesinin programlar bölümünde “Moderatör” oldum. İçerik üretmenin ne demek olduğunu bilmeden yıllarca içerik ürettim.

Lise yıllarımda uzunca bir dönem Silkroad Online oynadım, apartmanımdaki arkadaşlarımla birlikte oynadığımız oyunda hatrı sayılır bir seviyeye yükselemedik ama kestiğimiz Unique’lerle oyunun keyfini çıkardık, tanındık. Vietnam serverı bizi hâlâ hatırlıyordur. Sosyal medyayla da lise yıllarımda tanıştım. Facebook’ta ilk profil fotoğrafında yüzünü göstermeyenlerdenim. O zamanlar hayatıma henüz istatistik girmemişti, Eminem’in facebook sayfasını her yenilediğimde sayfayı 1.000 kişinin daha beğendiğini farkettiğimde resmen büyülenmiştim! Sonra Yıldız Teknik Üniversite’sinde İstatistik okumaya başladım.

Üniversite yıllarımda sosyal medyada markalar dikkatimi çekiyordu, çok iyi hatırlıyorum telefon operatörüm Turkcell’i veya favori markam Nokia’yı takip etmek yorumlara yanıt verdiklerini görmek bana çok ilginç geliyordu. Resmen markalar TV dışında bir yerde senin benim gibi konuşuyordu!

Facebook’ta sayfaları gördükten sonra kendime bir sayfa oluşturup eşe dosta beğendirerek sayfa istatistiklerine ulaşmak için 200 beğeniyi aşmaya çalıştığım dönemi Pit10’un 280.000 kişilik sayfasında editör olduğum dönemler izledi. Sayfada yaptığımız paylaşımların yine içerik olarak adlandırıldığını bilmeden içerik türünü değiştirmemiz gerektiğini anlamış ve içerik türündeki değişimle sayfa büyümesine ivme kazandırmıştım.

2014 Mart ayında Anı Yüzük’le parttime çalışmaya başladım, şirketin ikinci çalışanıydım ve o zamanlar bu işin bana bir meslek olacağının farkında değildim. E-ticaret’in ne demek olduğunu dahi bilmiyor, neyi neden yaptığımdan bir haber şirketin sosyal medya hesaplarında paylaşım yapıyordum.

2015’te W3 Digital test ekibinde tester olarak çalıştım. Eniştemin katkılarıyla girdiğim bu ajansta mükemmel insanlar tanıdım, devoloper olamayacağımı anladım. Campaign dergisini,  Mediacat yayınlarını keşfettim ve okumaya başladığım kitaplarla Markalardan sonra Pazarlama ve Reklamcılığa olan ilgimi keşfettim.

İnternet sitemide bu dönemlerde Ajansta öğrendiklerim sayesinde hayata geçirdim, o zamanlar bugünkü kadar aktaracak deneyimim yoktu ama ben nedense sitemde yazamıyor olmamı bir MacBook‘um olmamasına bağlıyordum. (Nedenin bu olmadığını MacBook satın aldıktan sonra öğrendim.)

Aynı sene Üniversite’den mezun olurken tezimi E-Ticaret üzerine yazdım ve Anı Yüzük verilerini kullanarak Zaman Serileri ve Regresyon Analizi ile E-Ticaret satışlarını tahmin etmek üzerine yazdım. Artık Facebook Reklamlarında ustalaşmaya başlamış, Google reklamları içinde kurslara katılmaya başlamıştım. Bir e-ticaret sitesi için edinmenin her kanalına tutku duyuyor, İstanbul içerisinde dijitalle ilgili katılabildiğim her etkinliğe katılmaya çalışıyordum. Videoları olanları da ajandama notlar alarak evden izliyordum. Bir şeyler ufaktan yerine oturmaya başlamıştı ama organik arama dünyasına hâlâ çok yabancıydım… SEO’ları ellerinde sihirli değnek olan büyücüler zannediyordum…

1 Nisan 2016’da SEM’de SEO Analisti olarak çalışmaya başladım, bu benim için oldukça heyecan verici bir deneyimdi, büyük markaların projelerinde yeraldım, çok değerli insanlar tanıdım ve sektörün en iyi araçlarını kullandım. Markalar büyüdükçe değişen şeyin yalnızca operasyonun boyutu ve rakamlar olduğunu yapılması gerkenlerin aynı kaldığını ve kimsenin elinde sihirli bir değnek olmadığını, bu işin her seviyede ne kadar emek gerektirdiğini öğrendim. Sahnenin tozunu burnumdan çektim ve Temmuz 2016’da buradaki görevimden ayrıldım.

Şu an Mart 2014’ten beri her deneyimimde bir yandan emek vermeye devam ettiğim Anı Yüzük’te E-Ticaret ekibinde yer alıyorum. Şirketin 25 çalışanından biriyim. Evden çalışarak başladığım iş hayatıma evden çalışarak devam ediyorum. Her ne kadar az yer değiştirsemde bir dijital göçebeyim.

Şu an Kayseri’de yaşıyor, iş ve toplantılarım için her ay İstanbul’a gidiyorum. Her fırsatta yeni şeyler öğrenmeye ve işimi ilerletmeye çalışıyor, ilgi alanlarımda okumayı seviyorum. E-ticaret, dijital medya dışında Beşiktaş, Manchester United ve Real Madrid hayranı bir futbolseverim. Yeni yerler keşfetmeyi ve fotoğraf çekmeyi, müzik dinlemeyi ve koşmayı seviyor, dizi izlemeyi beceremiyorum.

Öğrendiklerimi blogumda paylaşarak öğrenmenin yanında artık paylaşmanın da keyfini almayı amaçlıyorum.

Kendimi ortalamadan uzakta, bekleneni vermeyen istatistikçi olarak tanımlıyorum. Bu biraz istatiksel olabilir.

Sosyal medya hesaplarım;

Instagram
Facebook
YouTube
Google+
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir