Anahtar Kelimeler (Ayrıntılı Rehber)

Etkileyici bir blog içeriği, yüksek yatırım getirisine sahip bir AdWords kampanyası veya organik aramalarla (SEO) çok iyi trafik alan bir açılış sayfası. Birbirilerinden farklı şeyler gibi görünselerde hepsinin bir ortak noktası var: özenle seçilmiş anahtar kelimeler etrafında kurgulanmaları.

Anahtar kelimelerle ilgili hiç bilgi sahibi değil misiniz? Bu rehberde başlangıç için ihtiyacınız olacak her şeyi bulabilirsiniz. Veya bildiklerinizi pekiştirmek ya da yeni şeyler öğrenmek ister misiniz? Sizler için de bu rehberde güzel bilgiler var.

Peki neler var?

 1. Anahtar kelime nedir?
 2. Neden arama yapıyoruz?
 3. Uzunluklarına göre anahtar kelime çeşitleri
 4. Aramaları kimler yapıyor? Hedef Kitlelerden Personalar Oluşturma
 5. Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur? Anahtar Kelime Araştırması

Haydi başlayalım!


1.Anahtar Kelime Nedir?Öğrenmek istediğimiz bilgilere ulaşmak için kullandığımız kelime ve kelime öbeklerine “anahtar kelime” diyebiliriz. Anahtar kelimeler internet üzerindeki içeriklerin var olma sebepleridir.

Arama motorları için yakıt veya ateşi başlatan kıvılcımlar gibidir. İnternette arama yapan tüm kullanıcılar bilgiye arama terimleri kullanarak ulaşır. Anahtar kelimeler bizlere kullanıcılar ve onların niyetleri hakkında da bilgiler verir.

YouTube’un Dünya’nın en büyük ikinci arama motoru olduğunu biliyor muydunuz?

Anahtar kelime dendiğinde bir çoğumuzun aklına arama motorları gelir ama kullanıcılar “Arama Kutucuğunu” gördüğü her yerde arama yapıyorlar.

Amerika’da 2016 yılında Amazon’da Google’dan daha fazla ürün araması yapılmıştır!


2.Neden Arama Yapıyoruz?


Google aramaları üç kategoriye ayırıyor;

 • Do – Yap
 • Know – Öğren
 • Go – GitBizde benzer şekilde anahtar kelimeleri kullanıcıların kullanma amaçlarına göre üç farklı kategoriye ayırabiliriz.
 1. Bilgilendirme (Know)

  Bunlar öğrenmek amacıyla kullanılan anahtar kelimelerdir. Genellikle neden, niçin, nasıl gibi soru cümleleri içerirler.
  Dönüşüm oranları düşük olan bu tür aramalar internet aramalarının çoğunluğunu oluşturur.

 2. İşlevsel (Do)

  Herhangi bir işlem yapmak için kullanılan arama terimleridir. Bu işlem film izlemek, oyun indirmek, haber okumak, herhangi bir ürün veya hizmete kayıt olmak, abone olmak ya da  satın almak olabilir. Herhangi bir işlemi gerçekleştirmek nedeniyle kullanılan bu anahtar kelimelerin dönüşüm oranları ve tıklama başı maliyetleri oldukça yüksek ancak aranma sayıları düşüktür.

 3. Gezinme (Go)

  Bu tür aramalarda kullanıcıların niyetleri bellidir. Ulaşmak istedikleri yerler vardır ve oraya ulaşmak için aramalar yaparlar. Bu aramalarda genellikle marka kelimeleri kullanılır. Herhangi bir siteye ulaşmak için onun adını aramanız bu tür aramalara en güzel örnektir.
  E-ticaret sitelerinde marka kelimelerinin dönüşüm oranı çok yüksektir.


3.Uzunluklarına Göre Anahtar Kelime Çeşitleri Anahtar kelimeleri uzunluklarına göre de sınıflandırabiliriz.

 • Tek Kelimeli 

Bu anahtar kelimeler yalnızca bir kelimeden oluşur. Önceki başlıktaki arama nedenlerine göre bu kelimeler “Gezinme” türüne yakındır. Çünkü “işlevsel” yada “bilgilendirme” nedenlerine girebilmesi için bu kelimelerin yanına başka anahtar kelimelerde eklenmesi gerekir.

Grafiği incelersek “ayakkabı” bu kelimelere güzel bir örnek olacaktır.
Kadın, Erkek gibi cinsiyet, Spor, Klasik gibi ayakkabı türü veya Puma, Nike gibi bir marka terimi içermez. Bu haliyle aranma hacmi yüksek dönüşüm oranı ise düşüktür.

Alışveriş niyetiyle düşündüğümüzde bu tarz aramalar yapan kullanıcı henüz gezinmeye yeni başlamıştır diyebiliriz! Bu tür kelimelerde organik aramalarda rekabet oldukça yüksektir.

 • 2-3 Kelimeli

İki-üç kelimeden oluşan bu anahtar kelimelerde kullanıcı karar verme aşamasında biraz daha ilerlemiş, dönüşüme yaklaşmıştır. Anahtar kelime artık yalnızca  “Gezinme” amacı değil, “Bilgilendirme” veya “İşlevsel” amaçlarda taşıyabilir.
“ayakkabı” araması yerini aşağıdaki örneklere bırakmıştır.
“spor ayakkabı”
“erkek spor ayakkabı”

 • 4+ Kelimeli Uzun Kuyruklu Kelimeler

Bu tarz anahtar kelimelerin aranma hacimleri düşük ancak dönüşüm oranları yüksektir. Bu kelimelerde organik aramalarda rekabet daha düşük olabilir. Anahtar kelimeler artık “Bilgilendirme” veya “İşlevsel” amaçlar taşımaya başlamıştır.

“siyah puma suede ayakkabı”
“siyah erkek spor ayakkabı”
“siyah erkek koşu ayakkabısı al”


4.Aramaları Kimler Yapıyor?
Hedef Kitlelerden Personalar OluşturmaAnahtar kelime araştırmaları pazar araştırmaları gibidir.Neden ve ne tür bir içerik için anahtar kelime araştırması yaptığımıza karar verdikten sonra bu işi kim için yapacağımızı da belirlemek gerekir.

Anahtar kelimeleri kullanan hedef kitleler içerisindeki örnek kişiliklere persona diyoruz. Personalar arama terimlerini herhangi bir ürün veya hizmet satın almak için, onların nasıl kullanıldıklarını öğrenmek için veya onlarla ilgili sorunları çözmek için kullanan çeşitli yaş ve cinsiyetteki insanlar olabilir. Kafanıza tam oturmadı mı? O zaman durumu bir örnekle açıklayalım;

“ayakkabı” hakkında bir araştırma yapacağımız zaman bu ayakkabının herhangi bir yaş ve cinsiyetten herhangi bir model, çeşit ve marka arayan bir kullanıcı tarafından yapılabileceğini göz önünde bulundurmamız gerekir.

“kadın koşu ayakkabısı” hakkında bir araştırma yapacağımız zaman bu aramanın kadının eşi, arkadaşları veya çocuğu tarafından yapılsa bile amacının kadınlar için koşu ayakkabıları olduğunu bilmemiz ve deneyimi buna göre tasarlamamız gerekir. Haydi bir kaç tane persona oluşturalım.

Persona 1
Anahtar Kelime
kadın koşu ayakkabısı”
Neden: İhtiyaç – Alışveriş
Cinsiyet: Kadın
Yaş: 18-25, 25-30, 30-35, 35-40, 40-45, 45+

Persona 2
Anahtar Kelime
kadın koşu ayakkabısı”
Neden: Hediye – Alışveriş
Cinsiyet: Kadın, Erkek (Herhangi bir kadına, herhangi bir kadın veya erkek tarafından hediye alınabilir)
Yaş: 18-25, 25-30, 30-35, 35-40, 40-45, 45+

Persona 2.1
Anahtar Kelime
kadın koşu ayakkabısı”
Neden: Hediye – Alışveriş
Cinsiyet: Erkek (Arkadaşına, Eşine, Sevgilisine, Ablasına, Annesine)
Yaş: 18-25, 25-30, 30-35, 35-40, 40-45, 45+

Araştırma nedenimiz ne olursa olsun iyi bir geri dönüş elde edebilmek için iyi bir deneyim yaşatmamız gerekir. Bunu yapabilmenin yolu bunu neden ve kim için yaptığını bilmekten geçer.

Şimdi anahtar kelime araştırmalarını nasıl yapacağımıza geçebiliriz.


5.Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?
Anahtar Kelime Araştırması


Kim için ve neden anahtar kelime araştırması yapacağımıza karar verdikten sonra sıra anahtar kelime araştırmasına geldi. Bu işi anahtar kelime araçlarına gireceğimiz anahtar kelimelerle yapacağız.

Bu araçları nasıl kullanacağımıza başlamadan önce GIGO(Garbage In, Garbage Out) prensibinden bahsetmekte fayda var. Araştırma için bu araçlara çöp koyarsanız araçlarda size çöp verir. Yani başlarken anlamlı ve konu ile ilgili anahtar kelimeler kullanmak gerekir.

Haydi bu araçlardan en çok kullanılanları ve nasıl kullanıldıklarına kısaca göz atalım.

1. Anahtar Kelime Planlayıcı

Bir Google AdWords aracıdır, reklam verenler bu aracı kullanarak yeni anahtar kelime fikirleri elde edebilir, herhangi bir anahtar kelime için aylık ortalama aranma hacmi, tıklama başına maliyet tahmini, rekabet gibi veriler elde edebilir.


Baştan belirtmekte fayda var Google AdWords ile reklam vermiyorsanız aranma hacimlerini 1-100, 1-1.000, 1-10.000 arasında gibi aralıklı şekilde görebilirsiniz. Reklam vermeye başladığınızda bu veriler 280, 9400 gibi net aranma hacimleriyle görünmeye başlayacaktır.

 • Bir Kelime Öbeği, Web Sitesi veya Kategori Kullanarak Yeni Anahtar Kelimeler Arayın

Bu bölümü kullanarak araştırmaya karar verdiğimiz ürün veya hizmet için ilk arama terimimizi, açılış sayfamızı ve ürün kategorimizi seçip yeni anahtar kelime fikirleri bulabiliriz. Ürün kategorisi girmek ilgili anahtar kelimeleri bulmakta faydalı olacaktır.

Bu bölümde herhangi bir rakip siteyi kullanarak veya herhangi bir kategori için anahtar kelime fikirleri de bulabilirsiniz.

Hedefleme bölümünden Yer, Dil ve Negatif Anahtar Kelimeler belirleyebiliyoruz.  Yer olarak ülke hedeflemekte fayda var, çünkü “fikir al” dedikten sonrada yerlerle ilgili alt kırılımlar da görebiliyoruz.

Aramanızı Özelleştirin bölümünden de ortalama aylık aranma sayısı, ortalama teklif ve rekabete gibi anahtar kelime filtreleriyle aramaları filtreleyebiliyoruz.

Aramamız için kriterlerimizi belirledikten sonra fikir al butonuna basarak sonuç ekranımıza ulaşıyoruz. Reklam Grubu fikirleri sekmesinde Google kelimeleri gruplandırarak bizlere öneriler sunuyor, her gruba tıklayarak o gruptaki kelimeleri  detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Şimdi veri kırılımlarını biraz inceleyelim.

Anahtar Kelime planlayıcı bizlere arama hacmi eğilimlerinin sütun grafiklerle belirlediğimiz periyotlardaki değişimini gösteriyor, üzerine geldiğimizde o sütundaki ayın verisini inceleyebiliyoruz. Buna ek olarak mobil arama trendleri, cihaza göre döküm ve yere göre döküm seçenekleri ile bu kırılımlara ait veriler görebilmekte mümkün.

“Anahtar Kelime” araması için mobil arama trendlerine bir göz atalım. Bu aramada mobilin henüz çok fazla olmadığını görüyoruz. Bu pek de beklenen bir durum değil, normalde mobil aramalar daha fazladır. Mutlaka dikkate alınmalıdır.

Şimdide “Cihaza göre döküm” raporumuzu inceleyelim. Önceki raporda gördüğümüz verileri doğrular nitelikte bu aramayı yapan kullanıcılar %72,8 Masaüstünde. Bu aramaları yapan kullanıcıların yan sekmelerinde AdWords paneli bile açık olabilir.

Son olarak birde “yerlere göre döküm” raporuna göz atalım. Yerlere göre döküm raporunda illere en çok arama yapılan 5 ili ve bu illerde ilgili anahtar kelimelerin aranma yüzdelerini görebiliyoruz.

Anahtar Kelime Planlayıcı bizlere persona oluştururken de faydalı olabilir. Hedef kitlemize ait, yer ve cihaz kırılımları önemli verilerdir.

Veri kırılımlarını da inceledikten sonra son olarak “Anahtar Kelime Fikirleri” sekmesini inceleyelim.


Ort. aylık aranma sayısı bizlere ilgili anahtar kelimenin aylık ne kadar arandığını gösteriyor, hemen sol alt köşesindeki küçük grafiğe tıklayarak bu aramanın yıllık değişimine hızlıca göz atabilirsiniz.

Rekabet ilgili anahtar kelime için AdWords reklamlarının yoğunluğuna göre bizlere o kelimedeki rekabeti gösteriyor. Rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerde reklam vermek oldukça maliyetli, organik arama sonuçlarında yer almaksa zahmetlidir.

Önerilen teklif ilgili anahtar kelimelerin değerini bizlere gösteriyor. Hem organik aramalar hemde AdWords için değeri düşük olan yerleri elde etmek daha kolay ve ucuzdur. Dikkatle incelediğinizde rekabetin yükseldiği yerlerde tekliflerinde yükseldiğini görebilirsiniz.

Rekabetin ve önerilen tekliflerin düşük olduğu kelimelerde sıralanmak daha kolaydır.

Yukarıda bulunan indir sekmesine tıklayarak bu verileri Google Drive’a veya Excel CSV formatında bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

 • Arama Hacmi Verilerini ve Trendlerini Alın 

Bu sekme sayesinde merak ettiğimiz anahtar kelimelerin ya da daha önce hazırlamış olduğumuz anahtar kelime listelerinin arama hacmi verileri ve trendlerini inceleyebiliriz.

 • Yeni Anahtar Kelimeler Elde Etmek İçin Anahtar Kelime Listelerini Birleştirin 

Bu sekme ile yeni anahtar kelimeler elde etmek için anahtar kelime listelerini birleştirebiliyoruz. Bir e-ticaret sitesi için ürün grupları birleştirirken veya bir blog içeriği için fikirleri birleştirirken oldukça kullanışlıdır. Tahminler ve arama hacimleri şeklinde iki farklı rapor alabiliriz.

Yazı içerisinde paylaştığımız ayakkabıları düşünelim. Ayakkabı türleri ve cinsiyet listelerini birleştirerek yeni anahtar kelimeler elde edebilir bunlarla ilgili aranma hacimleri ve raporlar elde edebiliriz. Yukarıdaki listeler için aranma hacimleri aldığımızda sonuç bu şekilde olacaktır;

2. Google Trends 

Google Trends anlık olarak popüler aramaları takip edebileceğimiz bir Google servisi. Buna ek olarak merak ettiğimiz konu ve arama terimleri ile ilgili yeni kelimeler öğrenmek veya bu terimlere gösterilen ilginin zamanla değişimini incelemek ve arama terimlerini karşılaştırmak için kullanabilirsiniz.

Google Trends bize “Ülke” “Zaman” ve Arama türlerini filtreleyebilme imkanı sunuyor. “anahtar kelime” ve “anahtar kelime aracı” arama terimlerini karşılaştıralım.

Anahtar kelime araştırmalarımız için Google Trends’in “İlgili Konular” ve “İlgili Sorgular” sekmeleri bize yeni fikirler verebilir. Yuvarlak içerisindeki butona tıklayarak bu fikirleri CSV formatında dışarı aktarabilirsiniz.

3. Keyword Tool  

Herhangi bir anahtar kelime ile ilgili anahtar kelime bulmak için oldukça hızlı ve kullanışlı bir araçtır. YouTube, Google, Bing, Amazon, eBay ve App Store için arama terimleri sunmaktadır.

Pro sürümü kullanılarak anahtar kelimelerin aranma hacimleri, rekabet ve ortalama tıklama başı maliyet verilerini de inceleyebileceğiniz bu araçla içerisinde geçen terimler ve negatif kelimeler ekleyerek sonuçları filtreleyebilirsiniz.

4. Ubersuggest


Keyword Tool’a benzer bir araçtır yine kullanımı kolay ve ücretsizdir. Girdiğimiz anahtar kelime ile ilgili arama terimlerini harflere ve rakamlara göre kategorize eder. Bu anahtar kelimeleri hızlıca kopyalayarak indirebilir veya “Word Cloud” sekmesine geçerek en çok hangi kelimelerin geçtiğini görsel grafikle inceleyebiliriz.

5. Ahrefs Keyword Explorer 

Ahrefs ücretli bir SEO aracıdır. Kredi kartı bilgilerinizi paylaşarak herhangi bir üyeliğini 15 gün ücretsiz deneyebilir, sonrasında ücretli üyeliğinizi iptal ederek aracı kısıtlı da olsa kullanmaya devam edebilirsiniz. Örneğin 15 günlük ücretsiz kullanım sonrası herhangi bir ücretli üyelik kullanmazsanız Keyword Explorer aracını günde yalnızca 5 sorgu için kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu araçta aramak istediğiniz anahtar kelime listeleri veya anahtar kelimeler için araştırma yapılabiliyor. İlk bölümde arama terimimizle ilgili aylık aranma hacmi, aramaların tekrar etme oranı, tıklanma verisi, bu tıklanmaların türü(organik veya ücretli) aradığımız anahtar kelime ile ilgili konu önerisi ve anahtar kelime ile ilgili bir zorluk tahmini yer alıyor.

Anahtar Kelime fikirleri sekmesinde ise sırasıyla benzer arama terimleri, araştırma yaptığımız anahtar kelimemizle ilgili sorguda ilk 10 sırada çıkan sayfaların sıralama aldığı diğer anahtar kelimeleri ve arama önerilerini aylık aranma hacmiyle birlikte sunuyor.

Sıralama dağılım grafiği ise ilgili anahtar kelimelerde sıralanan sitelerin sıralamalarındaki zamana göre değişimi göstermektedir.

En alt kısımdaysa ilgili anahtar kelimedeki sıralama sonuçlarını sunuyor tabi bunu Google’dan daha farklı yapıyor. Sitelere kendine ait verdiği AR, DR gibi ölçülerle domain otoritesini, UR ile sonuçta listelenen sayfanın otoritesini puanlıyor. Ayrıca sonuçta listelenen sayfa ile ilgili SEO’ların çok işine yarayacak backlink, tahmini trafik, sayfanın sıralandığı diğer anahtar kelimeler ve sayfanın en iyi anahtar kelimesi ve aranma hacmi gibi veriler sunuyor.


Anahtar kelimelerle ilgili sizlere olabildiğince kapsamlı bir rehber hazırlamaya çalıştım, inşallah herkes için faydalı olur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Yazar: aytekin

Ortalamadan uzakta, bekleneni vermeyen istatistikçi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir