Arama Motorları: 5 Maddede Bilgi Avcıları

İnternetin dedektifleri bilgi avcıları arama motorlarıyla ilgili en çok merak edilenleri sizler için yazdım;

  1. Arama Motoru Nedir, Nasıl Kullanılır?
  2. Arama Motorları Nasıl Çalışır?
  3. Arama Motorları Nelerdir, En Çok Hangileri Kullanılır?
  4. İlk Arama Motoru Hangisi? (Nostalji)
  5. Arama Motorlarına Nasıl Kayıt Olunur?

Haydi başlayalım!

1. Arama Motoru Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arama Motorları; Bir çoğumuzun tarayıcısının açılış sayfası, mobil cihazlarımızın en çok kullananı, kafamıza takıldığında ne olduğunu öğrenmeden bir türlü rahat edemediğimiz soruların cevaplarını hızlıca bulduğumuz internet üzerindeki içerikleri listeleyen ve bilgiye ulaşmamızı sağlayan yazılımlardır. En çok sevdiğiniz yemek, satın almak istediğiniz telefon veya sahip olmak istediğiniz araba veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir ders konusu. Arama motorları web üzerindeki tüm içeriği sürekli olarak tarar, keşfeder ve bizim için sıralarlar.

Arama motorlarının tasarımları birbirine olduka benzerdir, tamamında bizleri bir metin kutusu ve arama butonu karşılar. Kullanımları da oldukça basittir, ulaşmak istediğimiz bilgiyi metin kutularına girer ve arama butonuna tıklarız. Sonrasında arama motorları aradığımız terimleri içeren siteleri bizim için sıralar.

Arama motorlarındaki sıralamaların değiştiğini biliyor muydunuz?

2.Arama Motorları Nasıl Çalışır? 

Herhangi bir internet sitesine girdiğinizi düşünün, sonrasında o siteyi nasıl keşfederdiniz? Önce içerisinde olduğunuz sayfayı anlamaya çalışırsınız sonrasında ise bağlantılara tıklayarak o sitedeki farklı içerikleri keşfedersiniz.

Arama motorları da bizler gibi web üzerindeki içeriği bağlantıları takip ederek keşfederler ve keşfettikleri içerikleri dizinlerine eklerler. Bunu yaparken örümcek denilen yazılımları kullanırlar. Daha sonra siz bir arama yaptığınızda web üzerinde keşfederek kendi dizinlerine ekledikleri içerikleri algoritmalarıyla size özel olarak sıralayarak karşınıza çıkarırlar! Yanlış duymadınız sosyal ağlardaki zaman tünelleriniz gibi arama sonuçlarınız da size özeldir!

Türkiye’nin ve Dünya’nın en popüler arama motoru Google’ın nasıl çalıştığını Google’dan dinlemeye ne dersiniz? Türkçe alt yazıyla birlikte Google da bir arama yaptığınızda neler olduğunu keşfedebilirsiniz!

3.Arama Motorları Nelerdir, En Çok Hangileri Kullanılır? 

Arama Motoru  2016 Kullanım Oranı (Türkiye)
Google 93,00%
Yandex 2,05%
Bing 0,03%
Yahoo 0,02%
Diğer 0,03%

İstatistiklere göre Türkiye’de en çok Google arama motoru kullanılıyor, muhtemelen sizde Türkiye’nin geri kalan kısmı gibi Google arama motorunu kullanıyorsunuz. Dünyada da durum pek farklı değil ama istisnalar mevcut tabi, örneğin Çin’de Baidu ve Rusya’da Yandex Google’dan daha fazla kullanılmakta.

Google’da saniyede 60,402 arama yapıldığını biliyor muydunuz? 

4. İlk Arama Motoru Hangisi?

İlkler her zaman önemlidir..
Ben bir zamanlar yalnızca Google var zannediyordum, sonra Altavista’yı öğrendim ama Dünya’nın bilinen ilk arama motoru 1990’da Alan Emtage tarafından yazılan Archie imiş, açtığı yol muhtemelen hiç hayal edemeyeceği kadar büyüdü kendisini saygı ile anıyoruz..

5.Arama Motorlarına Nasıl Kayıt Olunur?

Arama motoruna kayıt mı olunur diyenleri duyar gibiyim ama bilenler bilir, olunuyor. Arama motorları sürekli örümcek yazılımları ile webi tararlar ve bağlantılara tıklayarak yeni içerikleri keşfederler ama web yöneticisi araçları sayesinde arama motorlarının sitenizi daha hızlı şekilde keşfetmesini ve dizinlerine eklemesini sağlayabilir, bu araçlarla sitenizin performansını ücretsiz olarak takip edebilirsiniz. Bu araçlara kayıt olmak için sitenize doğrulama kodu eklemeniz ve site haritalarınızın bağlantılarını eklemeniz gerekir. Site haritaları siteniz içerisindeki tüm içeriklerini bağlantılarının listelendiği bir dosya türüdür. Site haritalarınızı arama motorlarına bildirdiğinizde arama motorları siteniz içerisindeki yenilikleri site haritanızda bulunan bağlantıları takip ederek daha keşfeder ve dizinlerine ekler.

 

Yazar: aytekin

Ortalamadan uzakta, bekleneni vermeyen istatistikçi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir