Fiyatlandırma Stratejileri – Bedava Sirke Baldan Tatlı Mı?

Fiyat tüketicilerin herhangi bir ürün & hizmetin faydalarına verdikleri değerdir. Girişim veya işletmelerin pazarda başarılı olmasında oldukça büyük rol oynar. Bu yazıda herhangi bir işletmede çalışanlar, girişimci adayları ve girişimciler için fiyatlandırma ile ilgili temel bilgilerden bahsederken Netflix’in fiyatlandırma politikalarını inceleyeceğiz. İşte başlıyoruz!

Hemen her gün yaptığımız market alışverişlerinde hiç çekinmeden üçer beşer aldığımız, tüketimi günde 50 milyona ulaşan naylon poşetler Ocak 2019’da Bakanlık kararıyla 25 – 50 kuruş arasında fiyatlandırılmaya başladı. Bu kararla birlikte bir anda milletçe naylon poşetleri konuşmaya başladık. Poşet paralı olur muymuş derken bir kaç kere ücret ödedikten sonra hızla azalttık poşet kullanımını ve ücretli olmasına alıştık. Artık markete giderken poşet, çantalarımızla gidiyoruz. Çevreye verdiği zararları idrak edemezken fiyatı 25 kuruş olunca tüm dikkatleri çekmeyi başaran poşetler tüketicilerin fiyatlara ne kadar duyarlı olduğunu anlamamız için oldukça önemli.

Herhangi bir girişim veya işletmenin temel amaçlarına ulaşabilmesi, yaşamına devam edebilmesi ve kârlarını belirlemede en etkin araçlardan olan fiyatlandırma oldukça önemlidir. Doğru fiyat politikası ve stratejisi olmayan işletme ve girişimlerin pazarda başarılı olma ihtimalleri oldukça zayıftır.

Nasıl Fiyatlandırmalı?

Başarılı bir fiyatlandırma yapmadan önce fiyatlandırmayı nelerin etkilediğini iyi bilmek gerekir. Fiyatlandırmayı etkileyen aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak siz de ürün ve hizmetleriniz için en iyi fiyatları belirleyebilirsiniz!

Fiyatlandırma Amaçları

Ben her şeyin bir nedenle başlaması gerektiğine inananlardanım. Fiyatlandırmaya başlamadan önce de sağlam bir nedene ihtiyacımız var. Bu satışları artırmak, pazar payınızı geliştirmek, kârınızı maksimize etmek, yatırım getirisini yükseltmek, nakit akışınızı hızlandırmak, rekabeti önlemek, biriken stoklarınızdan kurtulmak, pazar liderliğini ele geçirmek, pazara görkemli bir giriş yapmak veya ürün & hizmet kalitesini korumak olabilir. Amacımız her ne olursa olsun fiyatlandırmaya başlarken önce amaç belirlenmeli strateji bunun üzerine kurgulanmalıdır.

Pazar ve Talep Yapısı

Bu ürün ve hizmeti siz mi geliştirdiniz, benzerleri var mı, üstünlükleriniz neler ve bunlar tüketici tarafında bir anlam ifade ediyor mu? Pazar ve talep yapısına hakim olmak fiyatlandırma konusunda oldukça önemli. Herhangi bir pazara ilk giren sizseniz ve tüketiciler ürün, hizmetlerinizle gerçekten ilgileniyorlarsa o halde fiyatları belirlemede avantaj sizin elinizde! Pazarın kaymağını yemek teriminde olduğu gibi tüketicilerin ürün ve hizmetlerinize ödeyebileceği maksimum tutarı alarak hızlıca pazar payınızı artırabilirsiniz. Hali hazırda hareketli bir pazara giriyorsanız ve herhangi bir farklılığınız yoksa yüksek fiyatlarla pay elde etmeniz oldukça zor olacaktır. Ürün ve hizmetleriniz için fiyat belirlemeden önce Pazarın yapısını iyi analiz etmeli ve amaçlarınız doğrultusunda fiyatlarınızı belirlemelisiniz.

Maliyetler

Fiyatlandırma deyince olmazsa olmaz maliyetlerdir. Herhangi bir ürün ve hizmeti fiyatlandırmadan önce iyi bir maliyet çalışması yapmak gerekir. Büyük büyük yatırımcılarınız ve milyonlarca dolarınız yoksa bir süre sonra işletmeniz devam edemez hale gelebilir varsa bu süre biraz uzar, ama problemi ertelemek hiç bir zaman iyi bir çözüm değildir  Maliyet çalışması yaparken üretim giderleri, dağıtım, sunucu ücretleri, olası iadeler, çalışanlar ve bugünlerde pek hareketli ekonomimizde hammaddeleriniz dövize bağlıysa döviz kuru gibi işinizi etkileyecek her şeyi göz önünde bulundurmakta fayda var. İşe henüz yeni başlıyorsanız ileride işler büyüdüğünde iş modelinizin sürdürülebilirliğini ve operasyonun büyüdüğünde nasıl şekilleneceğini baştan düşünmek ilerisi için yararlı olacaktır. Zamanla artan gelir ve müşterilerinizle birlikte kontrolünüz dışında artacak maliyetler sizi ve işletmenizi olumsuz etkileyebilir büyüme hızınızı kesebilir.

Rakiplerin Maliyet, Fiyatları & Rekabet

Ah şu rakipler. Hayatın her anında değişim kaçınılmazdır, biz farketmesek de tepki göstermesek de bir şeyler değişiyordur. Buna ayak uydurmak veya yön vermek için elimizden gelen her şeyi yapabilir veya aşağı yukarı geldiğimiz gibi gidebiliriz. Pazarın kaymağını yiyor olsak bile her an rakiplerin maliyetlerini ve fiyatlarını göz önünde bulundurmakta ürün ve hizmetlerimizi buna göre geliştirmekte fayda var. D&R internet sitesinde herhangi bir mağazasından daha ucuza satış yapabiliyor. Sizin 1000 kişiyle yürüttüğünüz bir operasyonu 100 kişilik bir ekiple yönetebilen biri sizden çok daha ucuza hizmet verebilir! Bu yüzden fiyatlandırma yaparken rakipler, sunduğu değerler ve operasyon yapılarını da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Dağıtım Kanalları

Bugün bir mobil uygulama veya dijital servisi saniyeler içerisinde satın alarak hemen kullanabiliyoruz ama fiziksel ürünlerde dağıtım online satış yapıyor olsak bile oldukça kritik. Fiyatlandırma yaparken dağıtımı da mutlaka göz önünde bulundurmakta fayda var, kendi dağıtım kanallarını oluşturmak ülkeler veya dünyamızı düşündüğünüzde zor görünsede kendi mahalleniz veya ilçenizde kendi dağıtım kanalınızı oluşturarak farklılaşmak mümkün  Dağıtım giderlerinizi ürün ve hizmetlerinize eklerken bölgelere göre fiyatlandırma yapabilirsiniz!

Yasal & Politik Düzenlemeler

Booking ve Uber’in ülkemizden ayrılmalarına tanıklık ederken yakın zamanda Huawai’nin başına neler geldiğini hep birlikte gördük. Yasal ve Politik düzenlemeler, gümrük vergileri de fiyatlandırma yaparken mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Bugün Suudi Arabistan’a satış yaparken herhangi bir vergi ödemeniz gerekmiyorken, ülkemizde KDV vergisi var. Şu sıralar Beyaz Eşya’da yapılan ÖTV indirimi gibi yasal ve politik düzenlemeler fiyatlandırmaları etkiliyor. Rakipleriniz ÖTV indirimi yaparken onlara göre pahalı olmak istemezsiniz, bu yüzden yasal ve politik düzenlemeler mutlaka takip edilmeli ve fiyatlandırma stratejilerimizi belirlerken göz önünde bulundurulmalı.

Netflix’te Fiyatlandırma Nasıl Yapılıyor?

Netflix herhangi bir para talep etmeden önce ücretsiz gerçek değeri veriyor.

Televizyon izlemek, film izlemek, dizi izlemek derken Netflix izlemek de hayatlarımızda yerini almayı başardı. Netflix ürettiği özel içerikler, izleme zevkimize göre öğrenen ve nokta atışı tavsiyelerde bulunan gelişmiş algoritmasıyla bugün hemen herkesin internet üzerinden kolaylıkla ücretsiz ulaşabileceği içerikleri para ödeyerek satın aldığımız bir dünya yarattı ve bu Dünya hızla büyüyor!

Netflix herhangi bir para talep etmeden önce sunduğu gerçek değeri ücretsiz veriyor. Aboneliğe giriş ekranı bu şekilde başlıyor. Bir ay dolmadan 3 gün önce bir hatırlatma maili göndereceğini belirterek unutma endişenizi de ortadan kaldırıyor ve sizi sunduğu değeri bir an önce görmeniz için fiyatlandırma sayfasına yönlendiriyor.

Globalda Netflix için 3 farklı fiyatlandırma seçeneği bulunuyor. Bunlar Temel, Standart ve Özel olarak geçiyor ancak Türkiye’de bunlara ek olarak daha uygun fiyatlı bir Mobil seçeneği daha var. Değerlendirmeye başlamadan önce üç aşamalı bu fiyatlandırma yaklaşımına pazarlamada İyi, Daha İyi, En İyi yaklaşımı dendiğini belirtelim. (Meraklılarını buraya alalım!)

Netflix Türkiye Plan Fiyatlandırmaları

Globalde ve ülkemizde büyümesini sürdüren Netflix Türkiye’de diğer ülkelere göre zaten daha ucuz, ancak bununla da yetinmeyip yakın zamanda “Mobil” planı devreye aldı ve 7,99₺’ye erişebilir oldu. Bunun farklı sebepleri olabilir ancak ülkemize özel olarak daha uygun fiyatlı böyle bir plan çıkarmış olmaları müşteri edinme ve büyüme arzularını gösteriyor!

Netflix’in fiyatlandırma stratejisini incelediğimizde fiyatlandırmayı video kalitesi, aynı anda kullanılabilecek ekran sayısı ve büyüklüğü üzerinden belirlediğini görebiliyoruz. Bunda en büyük maliyetleri olan sunucu (Amazon Web Service) giderlerinin etkisini görmek mümkün. Ultra HD görüntü ve aynı anda 4 farklı ekran(Tv ve Dizüstü Bilgisayarınız dahil) için 41,99₺ istenirken standart kalite görüntü ve mobil cihaz için istenen aylık ücret 7,99₺. Netflix farklı ihtiyaçları olan segmentler için erişilebilir farklı fiyatlar sunuyor.

Tüketiciler ihtiyaçlarına göre ödeme yapmayı seviyorlar. Fiyatlandırma yaparken siz de Netflix gibi tüketici ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak daha geniş segmentlere ulaşabilirsiniz!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top